YUKARI
 ANA SAYFA > KOZMETİK MİKROBİYOLOJİSİ
KOZMETİK ÜRÜNLERE MİKROBİYOLOJİK KONTAMİNASYON


KOZMETİK ÜRÜNLERE MİKROBİYOLOJİK KONTAMİNASYONKrem, losyon, şampuan ve pudralar mikroorganizma üremesine özellikle duyarlı olan ürünlerdir. Kozmetik ürünlerinde bulunan hammaddeler, başta su olmak üzere mikroorganizmaların üremesi için elverişli bir ortam oluştururlar. Mikroorganizma üremesine bağlı olarak bozulmuş bir üründe koku ve/veya gaz oluşumu, renk ve ürünün viskozitesinde değişiklikler görülebilir. Kozmetik ürünlerin steril olması gerekmemekle birlikte, çeşitli sınıflardaki ürünler için, mikroorganizma sınır değerleri önerilmiştir. Kozmetik ürünlerde bulunan mikroorganizmaların tüketici sağlığı için tehlike oluşturduğu durumlar nadir olmakla birlikte, risk oluşturduğu çeşitli olgular rapor edilmiştir. Mikrobik kontaminasyonun önlenebilmesi için üreticiler tarafından koruyucu maddelerin yeterli düzeyde kullanılması ve iyi üretim tekniklerinin uygulanması gereklidir.

Kozmetik ürünler özellikleri itibari ile mikroorganizmalar ile kontamine olma riski yüksek olan ürünlerdir. Açılmış kozmetik ürünlerde olduğu kadar açılmamış ürünlerde de mikrobiyal kontaminasyon görülebilir. Kozmetik ürünlerde bulunan bazı mikroorganizmalar ise ürünlerin bozulmasına neden olur.
Kozmetik ürünlerin formülasyonlarına bakıldığı zaman içerdikleri mineraller, karbonhidratlar, şeker alkolleri, yağ asitleri, proteinler, aminoasitler, glikozidler, yağ alkolleri, steroidler, peptidler, vitaminler, bitkisel hammaddeler ve üreme faktörleri ile ürünlerde fazla miktarda kullanılan su mikroorganizmaların gelişmesi için çok uygun ortamlardır. Ayrıca kozmetik ürünlerin asitliği ve nem miktarı da mikroorganizmaların gelişmesi için uygun ortam sağlamaktadır. Özellikle son yıllarda doğal ürünlere olan talebin artması nedeniyle bu ürünlerde kullanılan ham maddeler mikroorganizmaların çoğalmasını desteklemede önemli bir potansiyele sahiptir. Ayrıca paketleme materyali, çalışan insanlar, üretim sırasında ve sonrasında kullanılan her türlü alet ve ekipman ile hava da kontaminasyona neden olabilmektedir.

KOZMETİK ÜRÜNLERE MİKROBİYOLOJİK KONTAMİNASYONKULLANILMAMIŞ KOZMETİK ÜRÜNLERDE GÖRÜLEN KONTAMİNASYONLAR

Krem, losyon, şampuan ve pudralar mikroorganizma üremesine özellikle duyarlı olan ürünlerdir. Su oranı yüksek olan kozmetik ürünler uygun koruma sağlanamadığı takdirde fungi ve bakterilerin üremesi için uygun ortamlardır. Göz farları ve pudralar gibi toz şeklindeki ürünler ise çevre koşullarına bağlı olarak kontaminasyona maruz kalabilirler.
Yüz kremleri ile el ve vücut losyonlarında kontaminasyon oranı oldukça yüksek olduğundan en sık bulunan bakteriler P. aeruginosa ve Enterobacter gergoviae olarak saptanmıştır. Candida parapsilosis ve Aspergillus flavus ise en sık rastlanılan fungi olarak rapor edilmiştir.

Cosming Laboratuvar olarak 2015 yılına dair, laboratuvarımızdaki mikrobiyolojik analizlerin raporlarına göre insan kaynaklı bakteri olan Staphylococcus aureus
gözlenmiştir. Buda bize üretimlerde personel hijyenine daha fazla özen gösterilmesi bununla beraber kullanılmamış ürünler olduğu için ambalajların da hijyen kalitesine dikkat edilmesi gerektiğini gösterir.


KULLANILMIŞ KOZMETİK ÜRÜNLERDE GÖRÜLEN KONTAMİNASYONLAR

Kozmetik ürünler kullanım sırasında da kontaminasyona maruz kalırlar. Başta kremler olmak üzere, göz farı,
 şampuanlar, rimeller, diş macunları, ağız suları, yüz pudraları, yüz losyonları gibi ürünler banyoda ve nem altında tutulduklarında mikroorganizma üremesi görülebilmektedir. Bu ürünlerden elle kullanılanlara parmaklardan mikroorganizmalar geçebilir. Şampuan ve duşta kullanılan benzeri ürünlere ise kullanımı sırasında açık olan kapaktan sıçrama yolu ile mikroorganizma girişi olabilmektedir. Yine ağız sularına tükrükten mikroorganizmalar bulaşabilmektedir. Bu nedenle kontaminasyonu önlemek için kullanıcının da hijyen kurallarına uyması gerekmektedir. Güneş kremleri bütün aile tarafından kullanılmaktadır. Gün boyunca birkaç kez kullanıldığı da düşünülürse her açışta farklı kişilerden bulaşma söz konusu olacaktır. Bu ürünlerin birkaç saat mikroorganizmalar için optimum sıcaklıkta kaldığı düşünüldüğünde kontamine olan ürünlerdeki mikroorganizmalarda gelişerek tehlike oluşturabilirler. Buralardaki kontaminasyon miktarı kozmetiklerin bulunduğu kabın yapısına ve kapak durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir.