YUKARI
 ANA SAYFA > SIKÇA SORULAN SORULAR
MERAK EDİLENLER

Analizler için istenen kozmetik ürün miktarları neye göre belirlenmektedir?
Standartlarda, mikrobiyolojik analizlerde kullanılması gereken kozmetik ürün miktarı belirtilir, ancak laboratuvarlar analizlerin çeşitli gerekçelerle tekrarlanması gibi durumlarıda göz önüne alarak, kozmetik ürün miktarlarını yine standartlar doğrultusunda belirtebilir.

Analizler hangi gerekçelerle tekrar çalışılır?
Mikrobiyolojik analizler, beklenmeyen sonuçlarla karşılaşıldığında, doğrulama amacı ile, müşteri itirazlarında ve benzeri nedenlerle tekrarlanır.

Kozmetik ürünümü mikrobiyolojik analiz için nasıl bir kapta ve hangi koşullarda göndermeliyim?
Kozmetik ürün numunelerinin, tüm koşulların göz önünde bulundurulması için orijinal ambalajında ve son(bitmiş) ürün halinde olması önerilir.

Mikrobiyolojik analiz sonuçlarınızı hangi kriterlere göre değerlendiriyorsunuz?
Analizler  “Scientific Committee on Consumer Safety” Standardı,TS EN ISO 21149, TS EN ISO 18416, TS EN ISO 22717, TS EN ISO 22718, TS EN ISO 16212..” standartlarına göre değerlendirilir.

Kullandığınız analiz metoduna ait varsa ölçüm belirsizliği ve validasyon raporlarını görebilir miyim?
Cosming Laboratuvar gerek kullandığı analiz yöntemleri, gerekse bunlarla ilgili performans çalışmaları ile ilgili bilgi paylaşımına her zaman açıktır.

Cosming Laboratuvar analizleri benim istediğim metodla yapabilir mi?
Laboratuvar ekipmanı ve sarf malzemeleri uygun olduğu takdirde, metodun müşteri tarafından talep edildiğini sonuç raporunda belirtmek kaydı ile analizi yapabilir.

Firmama ait bilgilerin korunacağından nasıl emin olabilirim?
Cosming Laboratuvar personeli, kurumsal ilkelerimiz doğrultusunda hazırlanmış "gizlilik beyanı"nı imzalayarak müşteri mahremiyetini koruyacaklarını taahhüt ederler. Bunun dışında, tarafsızlığın korunması açısından analistler numune ile ilgili olarak sadece çalışılan numune için tanımlanmış kayıt numarasını görebilirler, firmaya veya kişiye ait hiç bir bilgiye ulaşamazlar.

Mikrobiyolojik analiz hizmetleri dışında başka ne gibi hizmetleriniz var? 
Kozmetik işletmelerinin ihtiyaçları doğrultusunda Cosming Laboratuvar mikrobiyolojik test ile beraber cilt irritasyon testi, challenge test, stabilite testi, fizikokimyasal test konularında çalışmalarını yürütürken aynı zamanda  teknik destek, ürünlerin yasalarca belirlenmiş limitlere uygunluğu, ürün bilgi dosyası, ürün güvenlilik değerlendirmesi, güvenlik bilgi formu, GMP, CPNP, Responsible Person, formül tasarım ve arge gibi konularda da destek vermektedir. Cosming Laboratuvar ayrıca çok sayıda sosyal sorumluluk projesinde de yer almaktadır.

Mikrobiyolojik analiz sonuçları daha kısa zamanda verilebilir mi?
Her analizin standartlar doğrultusunda belirli bir süresi vardır. Dolayısı ile analiz sürelerini kısaltmak mümkün değildir.

Laboratuvarınızda yapılan analizler hakkında bilgi ve konuyla ilgili eğitim verilebilir mi?
Cosming Laboratuvar  yapılan tüm analizlerle ilgili bilgi verilebildiği gibi, kozmetik mikrobiyoloji ile ilgili her türlü uygulamalı eğitim talep halinde verilmektedir.

Analiz listenizde yer almayan analizler talep edilebilir mi?
Kişiye ve ürüne özel istek üzerine analiz listemizde olmayan analizlerle ilgili çalışmalar yapabilmekte, gerektiğinde anlaşmalı olduğu yurtdışı laboratuarları ile çeşitli çalışmalar yürütmektedir.